603 47 00 47

724 63 60 72

Umów się na wizytę

Menu

PACJENT BÓLOWY

Urazy - porady dla rodziców

Zabawy naszych milusińskich czasem kończą się urazami. Zdarzają się złamania, pęknięcia zębów lub ich wybicia. Pierwszą, prawidłową reakcją rodziców jest jak najszybsze udanie się z dzieckiem do stomatologa.

W przypadku urazów konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które jest pomocne w ustaleniu planu postępowania. Często szybka pomoc lekarza pozwala uratować ząb. W przypadku złamań poddziałowych, gdy konieczne jest usunięcie zęba, dziecko pozostaje pod stałą kontrolą lekarza, co zapobiega pojawianiu się wad zgryzu.
 
WYBITY ZĄB
Jeśli wybity ząb nie jest ułamany należy jak najszybciej, w ciągu 2 godzin, udać się do dentysty. Wybity ząb zasycha i obumiera w przeciągu około 0,5 godziny. Można przedłużyć jego żywotność umieszczając go w ślinie, mleku lub soli fizjologicznej. Reimplantacja (ponowne umieszczenie wybitego zęba w zębodole), wykonana w przeciągu 2 godzin po urazie daje duże szanse na powodzenie zabiegu. Dodatkowo ząb jest szynowany celem jego ustabilizowania. Po około 2 tygodniach od zabiegu sprawdzana jest żywotność zęba. Jeśli nie wykazuje oznak żywotności przeprowadzane jest leczenie zęba, polegające na usunięciu miazgi.

ZŁAMANIA LUB PĘKNIĘCIA
W przypadku złamania zęba należy jak najszybciej udać się do stomatologa. W klinice natychmiast wykonujemy cyfrowe zdjęcie rentgenowskie, na podstawie którego jesteśmy w stanie zaproponować dalszy plan postępowania. ?Jeśli ząb mleczny złamany jest nad linią dziąsła (w obrębie korony) warto jest zachować taki ząb, aby zapobiec problemom ortodontycznym związanym z przemieszczaniem sąsiadujących zębów mlecznych i zamykaniem przestrzeni dla przyszłego zęba stałego. Jeśli dojdzie do złamania zęba bez uszkodzenia żywych tkanek, wówczas ząb może dalej funkcjonować. Jeśli dojdzie do obnażenia tkanek miękkich, ząb trzeba dodatkowo przeleczyć.?Jeśli ząb mleczny jest złamany poniżej linii dziąsła lub doszło do rozległej infekcji, ząb należy usunąć. Po usunięciu zęba dziecko pozostaje pod stałą kontrolą pedodonty i ortodonty, co eliminuje ryzyko pojawienia się wad zgryzu i zamykania przestrzeni dla zębów stałych.

ROZCHWIANY ZĄB
W przypadku urazu prowadzącego do rozchwiania zeba, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na podstawie którego wykluczamy obecność pęknięcia lub złamania. Często wystarczy wyłączyć rozchwiany ząb ze zgryzu bez konieczności szynowania i ząb może funkcjonować do czasu pojawienia się zębów stałych.
 

Diagnostyka radiologiczna
Dzieci, młodzież i studenci
Umów się na wizytę
Zobacz jak do nas trafić