603 47 00 47

724 63 60 72

Umów się na wizytę

Menu

PACJENT BÓLOWY

Zdrowe nawyki

U najmłodszych pacjentów dużym problemem jest występowanie tzw. próchnicy butelkowej, która rozwija się dynamicznie, znacznie szybciej niż próchnica w zębach stałych.

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy, ważne jest przestrzeganie kliku podstawowych zasad higieny u małego pacjenta. Nie należy podawać dziecku przed snem lub w nocy słodzonych napojów, np. słodzonych herbatek, słodkich soków. Należy również odzwyczaić dziecko od picia mleka w nocy. W nocy ilość wydzielanej śliny, która naturalnie oczyszcza powierzchnie zębów, jest mniejsza niż w ciągu dnia, co sprzyja kolonizacji zębów przez bakterie. Podawanie dzieciom słodkich napojów bezpośrednio przed snem lub w nocy jest najczęstszym powodem rozwoju zmian próchnicowych. Dobrze jest również ograniczyć ilość słodzonych herbatek i soków w ciągu dnia, zastępując je wodą.
 
Jeśli chodzi o słodycze, dzieci mogą je jeść natomiast należy pamiętać by po spożyciu słodkiego łakocia dziecko umyło ząbki. Oczywiste jest, że całkowite wykluczenie słodyczy nie jest możliwe, jednak można ograniczyć ich spożywanie przez malucha wprowadzając np. zasadę „słodkiej soboty”, co oznacza, że w ten dzień dziecko może jeść słodycze. Takie zasady dyscyplinują dzieci i przyczyniają się do ograniczenia ryzyka wystąpienia próchnicy.

Diagnostyka radiologiczna
Dzieci, młodzież i studenci
Umów się na wizytę
Zobacz jak do nas trafić