603 47 00 47

724 63 60 72

Umów się na wizytę

Menu

PACJENT BÓLOWY

Próchnica w zębach mlecznych

Zęby mleczne psują się dużo szybciej niż zęby stałe. Wynika to z ich budowy, szkliwo jest dwukrotnie cieńsze oraz słabiej zmineralizowane. W przypadku zębów stałych może minąć wiele miesięcy czy nawet lat, zanim z początkowej demineralizacji powstanie duży ubytek. W zębach mlecznych procesy te następują dużo szybciej, a zmiany zauważalne są z tygodnia na tydzień.

Charakterystyczna dla zębów mlecznych jest próchnica butelkowa zwana również próchnicą kwitnącą. Pojawia się nagle i jednocześnie w wielu ząbkach. Rozpoczyna się na szkliwie w postaci niewinnie wyglądającej białej plamki, a następnie obejmuje kolejne warstwy zęba w konsekwencji prowadząc do całkowitej destrukcji koron zębowych. Próchnica tego typu pojawia się najczęściej u dzieci wcześnie ząbkujących, u których proces mineralizacji był zbyt krótki. Czynnikiem dodatkowym  jest również nadmierna podaż płynów i pokarmów bogatych w cukry (mleko, soczki, herbatki) przed snem, bądź w nocy. Podczas snu wydzielanie śliny, której zadaniem jest oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych, ulega znacznemu zmniejszeniu.
 
Nie bez przyczyny pozostają choroby przebyte przez dziecko w pierwszych miesiącach życia, co skorelowane jest z przyjmowaniem znacznych dawek antybiotyków ich negatywnym oddziaływaniem na ząbki naszych pociech.

Diagnostyka radiologiczna
Dzieci, młodzież i studenci
Umów się na wizytę
Zobacz jak do nas trafić