603 47 00 47

724 63 60 72

Umów się na wizytę

Menu

PACJENT BÓLOWY

Czy zęby mleczne trzeba leczyć?

Wciąż pokutuje przekonanie, iż zębów mlecznych się nie leczy. Wiele osób uważa że mleczaki stanowią jedynie etap przejściowy uzębienia. Obecnie wiemy, że zdrowe ząbki mleczne to inwestycja w zdrowe zęby stałe i prawidłowy zgryz.

W wieku 6 lat w jamie ustnej małego pacjenta występuje uzębienie typu mieszanego. Pojawiają się pierwsze zęby stałe, które w obecności sąsiadujących, zniszczonych próchnicą zębów mlecznych ulegają zakażeniu bakteriami w nich bytującymi.
 
Zęby mleczne spełniają ponadto kluczową rolę dla prawidłowego zgryzu – utrzymują niezbędne miejsce dla pojawiających się w ich miejscu zębów stałych, a także stanowią dla nich pewnego rodzaju drogowskaz oraz punkt odniesienia. Przedwczesna utrata ząbków mlecznych może skutkować zaburzeniami w prawidłowym wyrzynaniu się zębów stałych oraz być zalążkiem do powstania wad zgryzu. Ponadto utrata zębów wpływa na upośledzenie funkcji żucia, co z kolei wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka.
 
Systematyczne wizyty u stomatologa, wczesna diagnoza oraz leczenie pozwalają utrzymać zdrowe ząbki mleczne, a w konsekwencji zdrowe zęby stałe.

Diagnostyka radiologiczna
Dzieci, młodzież i studenci
Umów się na wizytę
Zobacz jak do nas trafić